05 Ιουνίου 2022

5/6/2022. ΚΟΣΟΒΟ - ΕΛΛΑΔΑ 0 - 1

Νικηφόρο ήταν και το δεύτερο παιχνίδι της Εθνικής στα πλαίσια του Nations League, κι αυτό εκτός έδρας (στο Κόσοβο αυτή τη φορά), με το ίδιο σκορ (0 - 1), με τον ίδιο σκόρερ (τον αρχηγό Μπακασέτα στο 36') και με τον ίδιο τρόπο (με δυνατό συρτό σουτ στο κέντρο της επίθεσης, μόνο που τώρα προηγήθηκαν διαδοχικές πάσες απ' τ' αριστερά των Τσιμίκα και Μάνταλου).

Αν αφαιρέσουμε το πρώτο δεκάλεπτο που υπήρξε ένα μούδιασμα, η ομάδα μας, σε κανένα απ' τα υπόλοιπα λεπτά δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. Απεναντίας, είχε τις ευκαιρίες της, μέχρι και δοκάρι (με το Μασούρα στο 53').

Αξίζει να αναφέρουμε και 3 επιπλέον χαρακτηριστικά:

* Το Κόσοβο τέλειωσε το παιχνίδι με 9 παίχτες καθώς ο διαιτητής έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Αλίτι (72') και στον τερματοφύλακα Μούριτς (91').
* Προπονητής στο Κόσοβο είναι η παλιά δόξα του Γαλλικού Ποδοσφαίρου, ο Αλέν Ζιρές.
* Μετά το 80' ξεκίνησε μια βροχή που έγινε έντονη προς το τέλος.

Επόμενος αγώνας για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εντός (στο Βόλο) με Κύπρο στις 9 Ιούνη.