02 Ιουνίου 2022

ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 0 - 1

Νικηφόρα ξεκίνησε Εθνική μας - με τον Ουρουγουανό Γκουστάβο Πογέτ για πρώτη φορά επίσημα στον πάγκο - τις υποχρεώσεις της στο Nations League, κερδίζοντας μέσα στη Βόρεια Ιρλανδία με 1 - 0!

Η γαλανόλευκη δεν κατέβηκε να παίξει παθητικά και στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη. Σ' αυτό το διάστημα έβαλε και το γκολ που έκρινε τον αγώνα. Στο 39' ο Λημνιός απ' τα δεξιά έστρωσε στον Μπακασέτα, που με πολύ εύστοχο συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Βόρειας Ιρλανδίας!

Στην επανάληψη, αναγκαστικά, ήταν καλύτεροι οι γηπεδούχοι. Ωστόσο, όσο κι αν προσπάθησαν, δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα... Για την ιστορία, να σημειωθεί ότι μετά το 65' ξεκίνησε να βρέχει στο Μπέλφαστ.

Όπως και να 'χει, το θετικό αποτέλεσμα που απέσπασε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δημιουργεί προσδοκίες για τη συνέχεια (αρκεί, βέβαια, να υπάρξει διάρκεια)... Επόμενος αγώνας είναι με το Κόσοβο, εκτός, την Κυριακή 5 Ιούνη.