28 Ιανουαρίου 2021

28/1/2021. ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1 - 1

Στον αγώνα που έληξε πριν λίγο στο Αγρίνιο, όσο αφορά το πρώτο ημίχρονο, Παναιτωλικός κι Ατρόμητος έπαιξαν σφιχτά και δεν επέτρεψαν ο ένας στον άλλο να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες. Μπορεί κατά διαστήματα ν' απέδωσαν γρήγορο και θεαματικό ποδόσφαιρο, ωστόσο, καμιά απ' τις δυο ομάδες δεν έφτασε κοντά στην επίτευξη ενός τέρματος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος προηγήθηκε στο 54' μ' ένα τεχνικό σουτ του Χουάν Μουνίθ. Μετά από 11 λεπτά, όμως, ο ίδιος παίχτης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα (αυστηρή απόφαση του διαιτητή που υπερέβαλε) οπότε οι φιλοξενούμενοι υποχρεώθηκαν να συνεχίσουν με παίχτη λιγότερο. Στο 82' ο Γκρέγκορι Αριγίμπι έπεσε μέσα στην περιοχή του Ατρόμητου (η φάση είναι αμφισβητούμενη... τον πάτησε ο Γκαλβάο ή έπεσε από μόνος του;). Το πέναλτι που τελικά καταλόγισε ο διαιτητής (είδε ο ίδιος τη φάση στο βίντεο) εκτέλεσε (αλά Πανένκα) ο Έλντερ Μπαρμπόσα κι έκανε το 1 - 1. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Ατρόμητος είχε μια καταπληκτική ευκαιρία να πάρει τη νίκη αλλά απ' το πλασέ που έκανε ο Γκαλβάο... η μπάλα έξυσε το δοκάρι.

Όπως και να 'χει, το τελικό ισόπαλο αποτέλεσμα δεν αφήνει καμιά ομάδα ευχαριστημένη.