19 Μαρτίου 2022

19/3/2022. ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΛΑΜΙΑ 1 - 2

Στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής των Play Out του φετινού πρωταθλήματος, η Λαμία κέρδισε μέσα στον Παναιτωλικό με 2 - 1.

Στο πρώτο ημίχρονο μπορεί να ήταν καλύτερος ο Παναιτωλικός, η Λαμία, όμως, πέτυχε το γκολ. Στο 45΄Ο Μανούσος κράτησε τη μπάλα μετά από κόντρες μέσα στην περιοχή του Παναιτωλικού κι από πλάγια, πολύ δύσκολη θέση την έστειλε με πλασέ στα δίχτυα.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αγρινίου συνέχισε να υπερέχει αλλά δε δημιούργησε άμεσα εκείνη τη φάση που θα της έδινε την ισοφάριση. Απ' την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν με τον Ελευθεριάδη άλλα δυο γκολ, στο 58' και στο 77', εκ των οποίων, μέτρησε μόνο το δεύτερο καθώς το πρώτο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Έτσι διαμορφώθηκε το 0 - 2.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν μ' εκπληκτικό σουτ του Πορτογάλου Ντουάρτε στο 83'. Ήταν όμως αργά. Τελικό σκορ στο Αγρίνιο 1 - 2.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό κι οι δυο ομάδες μένουν ως είχαν. Ο Παναιτωλικός δεν απειλείται ενώ η Λαμία «καίγεται» για ν' αποφύγει τον αγώνα μπαράζ.